NieuwEV-laadkosten, technische gegevens en documentencentrum zijn bijgewerkt.Ontdekken
Technische Gids v2.0

EVBATTERIJARCHITECTUUR

Van 400V- en 800V-systeem tot celchemie, van serie-parallellverbindingen tot pakstructuur — de complete technische gids voor EV-batterijen.

5Chemische samenstellingen
3Hiërarchie
2Architectuur
+−BATTERIJPAKKET4 MODULEN · 36 CELLEN/MODUL

400V vs 800V ARCHITECTUUR

Elektrische voertuigen gebruiken twee hoofdvoltagesystemarchitecturen. Het aantal en de aanleg van cellen zijn gepland volgens dit doelvoltage.

400V
Standaard Architectuur
  • Typische spanningsspanwijdte350 – 450 V
  • Aantal seriecellen (3,7V)~108 cellen
  • Aantal seriecellen (3,2V LFP)~125 cellen
  • Maximaal opluchtingsvermogen~375 A
  • Maximaal oplaadvermogen~150 kW
  • Oplaadtijd (10→80%)~25–35 min
  • KabeldoorsnedeDik, zwaar
Tesla Model 3 (oude)VW ID.4Nissan AriyaFord Mustang Mach-EBMW iX3
108 HÜCRE SERİ (3.7V × 108 = ~400V)· · · · ·≈ 400VSpanning neemt toe · Stroom constantV_total = V_cell × N_series
800V
Hoogprestatie-architectuur
  • Typische spanningsspanwijdte700 – 900 V
  • Aantal seriecellen (3,7V)~216 cellen
  • Aantal seriecellen (3,2V LFP)~250 cellen
  • Maximaal opluchtingsvermogen~500 A
  • Maximaal oplaadvermogen~350 kW+
  • Oplaadtijd (10→80%)~18–22 min
  • KabeldoorsnedeDun, licht
Porsche TaycanAudi e-tron GTHyundai Ioniq 6Kia EV6Mercedes EQS
216 HÜCRE SERİ (3.7V × 216 = ~800V)· · · · ·≈ 800V2× Spanning · ½ Stroom · 2× VerlichtingI_charge daalt → kabel blijft koel → dunner kabel mogelijk
P = V × I → Waarom 800V beter is?
⚡zelfde vermogen, halve stroom
Voor 350 kW vermogen, 400V systeem vereist 875A stroom, terwijl 800V systeem slechts 437A nodig heeft.
🌡 Minder warmte
Warmteverlies is evenredig met het kwadraat van de stroom (P=I²R). Halve stroom = ¼ warmteverlies. Thermische beheersing wordt eenvoudiger.
⚖️ Lichtere kabels
Lagere stroomstroom laat dunne kabels toe, wat de voertuiggewicht vermindert.

SERIES en PARALLELE VERBINDING

Afhankelijk van hoe cellen zijn verbonden, neemt de spanning of capaciteit toe. Echte batterijen combineren beide.

SERIESVERBINDING

Cellen zijn verbonden met de positieve (+) pool aan de negatieve (−) pool van de volgende cel. Spanningen worden opgeteld, de stroomcapaciteit blijft hetzelfde als bij een enkele cel.

SpanningV_toplam = V₁ + V₂ + V₃ ... = n × V_hücre
StroomI_toplam = I_hücre (değişmez)
CapaciteitC_toplam = C_hücre (değişmez)
Forbeeld4 × 3.7V = 14.8V / 50Ah = 50Ah
Opmerking:Waarschuwing: Als één cel in een serieverbinding capaciteit verliest, wordt de hele pakket beïnvloed. Daarom houdt het BMS (Accu Beheersysteem) de cellen in evenwicht.
SERIES AANSLUITING — SPANNING VERHOOGT3.7VCel 13.7VCel 23.7VCel 311,1V TOTAAL3.7 + 3.7 + 3.7 = 11.1V

PARALLELE AANSLUITING

Alle positieve (+) aansluitingen zijn met elkaar verbonden, en alle negatieve (−) aansluitingen zijn met elkaar verbonden. Spanning blijft constant, stroomcapaciteit en totale energie nemen toe.

SpanningV_toplam = V_hücre (değişmez)
StroomI_toplam = I₁ + I₂ + I₃ = n × I_hücre
CapaciteitC_toplam = n × C_hücre
Forbeeld3.7V sabit / 3 × 50Ah = 150Ah
Parallele aansluiting verhoogt bereik. Stroom verdeelt gelijkmatig onder cellen; een enkele celstoring stopt de hele batterij niet — biedt hogere veiligheid.
PARALLELE AANSLUITING — CAPACITEIT VERHOOGD+−3.7V50AhCel 13.7V50AhCel 23.7V50AhCel 33.7V / 150AhSpanningsconstante · capaciteit 3×

GECOMBINEERD (nS × mP)

Echte EV-batterijen gebruiken beide samen. Eerst worden parallele groepen (P) gevormd, daarna worden deze groepen in serie (S) verbonden. Notatie: "96S2P" = 96 serieën × 2 parallel.

SpanningV = n_seri × V_hücre
CapaciteitC = n_paralel × C_hücre
EnergieE (kWh) = V × C / 1000
Forbeeld96S3P · 3,65V · 75Ah
Resultaat350V · 225Ah = 78.75 kWh
Tesla Model 3:96S·xPconfiguratie. Panasonic 2170 cellen.
4S × 3P COMBINEERDE AANSLUITINGG1 (3P)G2 (3P)G3 (3P)G4 (3P)4 × 3,7V = 14,8V / 3 × Capaciteit

CEL- EN PAKKETSTRUCTUUR

Hoe wordt een lithium-ioncel een complete accu vanaf elektrodeproductie en hoe wordt het in een pakket geplaatst?

Cilindrisch
18650 / 21700 / 4680

Windingtechniek. Standaard formaat, hoge productievolume. Tesla 4680 cel gebruikt deze format. Gemakkelijke warmtebeheersing.

TeslaPanasonic
Zak
Flexibele laminaatpouch

Stapeltechniek. Dun en licht, hoge ruimtegebruik (>90%). Vereist mechanische ondersteuning vanwege de risico op uitzetting.

LGSK On
Prismaat
Rigide aluminium behuizing

Rigide metalen behuizing. Hoog mechanische sterkte. BYD Blade cel gebruikt deze format — gebruikt rechtstreeks als module (CTP).

BYDCATL
Celproductieproces
01
Elektrode menging
Actieve materialen (kathode/anode poeder), geleidende koolstofzwart en binder (PVDF) worden gemengd in NMP-oplosmiddel. Een homogeen slurry wordt verkregen.
02
Beplating & Droogtijd
Slurry wordt precisie aangebracht op aluminium (kathode) of koper (anode) folie. De oplosmiddel wordt in lange ovens verdampt, vormend een porieus elektrodefilm.
03
Kalendering & Snijden
Elektrode folieën worden door kalenderingrollen gestuurd om dichtheid te verhogen. Vervolgens worden ze met een laser afgesneden tot de gewenste grootte.
04
Montage & Elektrolyt
Kathode / separator / anode lagen zijn gewonden of gestapeld. Geplaatst in de behuizing, gevuld met elektrolyt, onder vacuüm afgesloten. Vorming betreft initiële oplaad-ontlaadcyclus.

LFP · NMC · NCA · LMO

Kathodemateriaal bepaalt rechtstreeks de batterij\'s spanning, energie dichtheid, veiligheid en levensduur.

LFP
LiFePO₄ — Lithium ijzer fosfaat

De veiligste en langstlevende chemie. Geen risico op thermische ontlading. De energie-dichtheid is laag, maar de kostvoordelen zijn significant. Tesla Standard Range-modellen en BYD gebruiken deze.

Energie Dichtheid120–160 Wh/kg
Veiligheid★★★★★
Levenscyclus3000–5000+
KostenLow
Nominaal spanning:3,2V/cel
NMC
LiNiMnCoO₂ — Nikkel Mangaan Kobalt

De meest gebruikte chemie. De kracht/energiebalans kan worden aangepast door de verhouding van nikkel, mangaan en kobalt te veranderen. NMC811 (hoog Ni) wordt gebruikt in premium voertuigen, en NMC532 in meer betaalbare modellen.

Energie Dichtheid200–280 Wh/kg
Veiligheid★★★☆☆
Levenscyclus1000–2000
KostenMiddelgroot
Nominaal spanning:3,6–3,7V/cel
NCA
LiNiCoAlO₂ — Nikkel Kobalt Aluminium

Chemie met de hoogste energie-dichtheid. Tesla Model S/X gebruikte deze chemie met Panasonic. Aluminium toevoeging biedt thermische stabiliteit, maar kobaltinhoud verhoogt de kosten.

Energie Dichtheid240–300 Wh/kg
Veiligheid★★☆☆☆
Levenscyclus500–1500
KostenHoog
Nominaal spanning:3,65V/cel
LMO
LiMn₂O₄ — Lithium Manganaan Okside

Het biedt een goede stroomuitvoer dankzij zijn spinelstructuur. Manganez is goedkoop en beschikbaar. Manganezoplossing bij hoge temperaturen verkort de cyclusduur. Meestal gemengd met NMC.

Energie Dichtheid100–150 Wh/kg
Veiligheid★★★★☆
Levenscyclus300–700
KostenExtreem laag
Nominaal spanning:3,8V/hücre
Snel Vergelijking
ChemieSpanningEnergieVeiligheidLevensduurGebruik
LFP3,2V
5000+ döngüBreed segment
NMC3.7V
1000–2000Premium/Midden
NCA3.65V
500–1500Hoog Prest.
LMO3.8V
300–700Gemengd/Oudere

VASTE-STAATBATTERIJEN

Volgende-generatie batterijtechnologie gericht op een hogere energie-dichtheid, betere veiligheid en een langere levensduur door het vervangen van vloeibare elektrolyten met solide geleiders.

Belangrijke verschillen vs Lithium-Ion
Li-İon
Solide-Staat
Elektrolyt
Vloeibare organische (vlambaar)
Solide keramiek / polymer / zoutzuur
Veiligheid
Risico op thermische ontlading
Geen thermische ontlading, minimale brandrisico's
Energie Dichtheid
~250–300 Wh/kg
~400–500 Wh/kg (doel)
Anode
Grafeen
Lithiummetaal (10× dunner)
Bewerkings temperatuur
Brede bereik
Beperkt in sommige typen (polymer)
Dendrietrisico
Matig (voorkomen door separator)
Nog steeds in onderzoek
OXIDE
Oxide
LLZO — Li₇La₃Zr₂O₁₂

Hoog chemisch stabiel, resistent tegen lucht en vocht. Lagere ionische geleidbaarheid dan anderen. Toyota en QuantumScape werken in deze sector.

Veiligheid★★★★★
Ionische geleidbaarheidMiddelgroot
ToyotaQuantumScapeMurata
SULFIDE
Zoutzuur
Li₆PS₅Cl (Argyrodite)

Hoogste ionische geleidbaarheid — vergelijkbaar met vloeibare elektrolyten. Samsung SDI en Solid Power voorzien deze chemie voorkeur. Reactie met vocht veroorzaakt problemen.

Veiligheid★★★★☆
Ionische geleidbaarheidHoog
Samsung SDISolide PowerPanasonic
POLYMER
Polymer
PEO — Polietilen oksit

Flexibel, licht en relatief eenvoudig te fabriceren. Werkt goed boven 60–80°C; geleidbaarheid daalt bij kamertemperatuur. Bolloré Blue Car was gebaseerd op deze technologie.

Veiligheid★★★★☆
Ionische geleidbaarheidLaag (kamertemperatuur)
BolloréSeeoIonische Materialen
Productiekosten
Droge kamertemperatuuromgevingen en precisieproductieprocessen maken de kosten 3–5× hoger dan de huidige Li-ion cellen. Schaalverkoop is nog niet gevestigd.
Solide-Solide Interface
Mechanische spanningen ontstaan tussen elektrode en elektrolyt tijdens oplaad- en ontladingscyclus. Volumeverandering kan leiden tot verlies van contact.
Dendrietvorming
Naaldvormige lithiumgroei (dendrieten) kan ontstaan wanneer lithiummetaal-anoden worden gebruikt. Creëert risico op kortsluiting; comprimerende weerstand van vaste elektrolyt is kritisch.
2025–2027: Eerste hybride SS-cellen in massaproductievoertuigen (bijv. Toyota, Nissan)
2028–2030: Volledige integratie van solide-staatpakketten in het voertuigvloer, 400+ km bereikvergroting
2030+: Volledige vervanging van grafietanode met lithiummetaal, opladetijd onder de 10 min

CEL → MODULE → PAKKET

Elke EV-batterij is georganiseerd in een drie niveau hiërarchie. Elk niveau handelt zijn eigen mechanische, elektrische en thermische taken.

01
CEL
Fundamentele eenheid van elektrochemische energieopslag. Bevat katode, anode, separator en elektrolyt. Produceren 3–5V.
CilindrischZakPrismaat
— Spanning: 3,2–3,8V
— Capaciteit: 3–300 Ah
— Eenheid wordt gemonitord door BMS
— 3 formaten: cilindrisch, zak, prismatisch
02
MODULE
Intermediaire structuur gevormd door meerdere cellen in serie/parallel te verbinden. Bevat mechanische bescherming, koelkanalen en busbaren.
— koelkanaal —
— Gemiddeld: 12–24 cellen/eenheid
— Spanning: ~40–100V
— Vervangbare dienseenheid
— CTP-technologie overslaat de eenheid
03
PACK
Eindstructuur die alle modules, BMS-electronica, koelsysteem en veiligheidscircuits omvat. Geïntegreerd in de voet van het voertuig.
BMS+ −4 modules · BMS · koeling
— Totspanning: 350–900V
— Energie: 40–200 kWh
— BMS monitort alle cellen
— IP67/IP68 waterbestendigheid
CTP
Volgende generatie
Cel-tot-Pack — Module-loze Architectuur

In deze technologie, gepioneerd door BYD Blade en CATL, wordt de modulelaag verwijderd. Cellen worden structuur-elementen van het pakket. Pakketvolume-gebruik neemt toe met 15–20%, energie-dichtheid stijgt, gewicht daalt. Minder onderdelen = minder falenpunten.

Abonneer u op onze nieuwsbrief