חדשעלויות טעינת רכב חשמלי, נתונים טכניים ומרכז המסמכים עודכנו.גלה
מדריך טכני v2.0

EVבטרימבנה

מ-400V ו-800V לכימיה של תאי החשמל, מ-התחברויות סדרתיות-פרלליות למבנה הכללי של תאי החשמל — המדריך הטכני המלא לתאי החשמל של EV.

5כימיות
3מבנה
2ארכיטקטורה
+−פאק סוללה4 יחידות · 36 תאים/יחידה

400V vs 800V מבנה

רכבי חשמל עושים שני תכנוני תשתית תיל-גבוה. מספר והסדר של תאי הבטריות תוכננו לפי זאת כמטרה כוח.

400V
ארכיטקטורה סטנדרטית
  • תוואי זרם נורמלי350 – 450 V
  • מספר תאי סדרה (3.7V)~108 תאים
  • מספר תאי סדרה (3.2V LFP)~125 תאים
  • זרם הטעינה המקסימלי~375 A
  • כוח הטעינה המקסימלי~150 kW
  • זמן הטעינה (10→80%)~25–35 דקות
  • צלע כבלעבה, כבד
טסלה Model 3 (ישן)VW ID.4ניסאן אריהFord Mustang Mach-EBMW iX3
108 HÜCRE SERİ (3.7V × 108 = ~400V)· · · · ·≈ 400Vזרם קבוע · תקן זרם גדלV_total = V_cell × N_series
800V
ארכיטקטורה של ביצועים גבוהים
  • תוואי זרם נורמלי700 – 900 V
  • מספר תאי סדרה (3.7V)~216 תאים
  • מספר תאי סדרה (3.2V LFP)~250 תאים
  • זרם הטעינה המקסימלי~500 A
  • כוח הטעינה המקסימלי~350 kW+
  • זמן הטעינה (10→80%)~18–22 min
  • צלע כבלדק, קל
פורשה טייקאןAudi e-tron GTהינדאי Ioniq 6Kia EV6Mercedes EQS
216 HÜCRE SERİ (3.7V × 216 = ~800V)· · · · ·≈ 800V2× זרם · ½ זרם · 2× כוחI_charge יורד → כבל נשאר קר • כבל דק יותר אפשרי
P = V × I → למה 800V היא טובה יותר?
⚡ אותו כוח, זרם חצי
לקראת 350 kW כוח, מערכת 400V דורשת 875A זרם, בעוד שמערכת 800V רק דורשת 437A.
🌡 פחות חום
אבדן חום הוא יחסי לרבע השני של הזרם (P=I²R). זרם חצי = ¼ אבדן חום. ניהול תרמי הופך לקל יותר.
⚖️ חבלי כבלים
זרם נמוך מאפשר חוטים דקים יותר, הפוכים משקל הרכב.

חיבור סדרה ומקביל

Depending on how cells are connected, voltage or capacity increases. Real batteries combine both.

חיבור סדרה

התאים מחוברים חיבור חיובי (+) לחיבור שלילי (−) של התא הבא. התנעות מצטברות, יכולת התא הנפחית נשארת כאחד.

תנעV_toplam = V₁ + V₂ + V₃ ... = n × V_hücre
זרםI_toplam = I_hücre (değişmez)
קפיצהC_toplam = C_hücre (değişmez)
דוגמה4 × 3.7V = 14.8V / 50Ah = 50Ah
הערה:התרעה: אם תא אחד בתצורת רצף אבד קפיצה, הפקט כולו נפגע. לכן, מערכת הניהול של התא (BMS) מקפידה לשמור על שיווי משקל בין התאים.
חיבור סדרה — גידול בתנע3.7Vתא 13.7Vתא 23.7Vתא 311.1V סה״כ3.7 + 3.7 + 3.7 = 11.1V

התחברות זהה

כל הקצוות החיוביים (+) מחוברים יחד, וכל הקצוות השליליים (−) מחוברים יחד. זרם נשאר קבוע, יכולת הזרם ואנרגיה כוללת גדלות.

תנעV_toplam = V_hücre (değişmez)
זרםI_toplam = I₁ + I₂ + I₃ = n × I_hücre
קפיצהC_toplam = n × C_hücre
דוגמה3.7V sabit / 3 × 50Ah = 150Ah
התחברות פאראלל מגדילה את הטווח. הזרם מתפצל באופן שווה בין התאים; כשאחד התאים נכשל, הכלי השלם לא נעצר — מספקת אבטחה גבוהה יותר.
התחברות פאראלל - יכולת הרחבה+−3.7V50Ahתא 13.7V50Ahתא 23.7V50Ahתא 33.7V / 150Ahתקן זרם קבוע · קיבולת 3×

משולב (nS × mP)

בטרם יציאת EV האמיתיים, הן משתמשות בשניהם יחד. תחילה, קבוצות מקבילות (P) נוצרות, אז אלה הקבוצות נחברות בסדרה (S). הסימון: "96S2P" = 96 סדרה × 2 מקביל.

תנעV = n_seri × V_hücre
קפיצהC = n_paralel × C_hücre
אנרגיהE (kWh) = V × C / 1000
דוגמה96S3P · 3.65V · 75Ah
תוצאה350V · 225Ah = 78.75 kWh
מודל 3 של Tesla:96S·xPהקונפיגורציה. תאי פנסוניק 2170.
4S × 3P חיבור משולבG1 (3P)G2 (3P)G3 (3P)G4 (3P)4 × 3.7V = 14.8V / 3 × קפיצה

מבנה התא והפקט

איך תא ליתיום-יון הופך לתא סוללה שלמה, החל מייצור האלקטרודות, ואיך הוא נכנס לתיבה?

צילינדרי
18650 / 21700 / 4680

טכניקת תפירה. גודל תקני, כמות ייצור גבוהה. תא 4680 של טסלה משתמש בפורמט זה. ניהול תרמי קל.

טסלהפנסקוניק
פאצ'
פוצ' פלקסיבל

טכניקת צפיפות. דק וקל, הפחתת חלל (>90%). דורש תמיכה מכנית עקב סיכון של גדילה.

LGSK On
פריזמטי
קסטום אלומיניום קשיח

קסטום חומר פלדה קשיח. חוזק מכני גבוה. BYD Blade cell משתמש בפורמט זה — נעשה שימוש ישיר בו כמודול (CTP).

BYDCATL
תהליך ייצור התא
01
ערבוב חודר
חומר פעיל (קטוד/אנוד פולבר), פחם קונדוקטיבי, ובונדר (PVDF) מונעים בתערובת NMP. תערובת חומרית הומוגנית נקבלת.
02
ציפוי & יבשה
המעטפת נצבעה בדייקנות על אלומיניום (קטודה) או נחושת (אנודה) פולי. התחמצן נספג באופני חימום ארוכים, ומתפתח סרט פורוז של חומר גלם.
03
קליטה וגילוף
פיסות האלקטרודים עוברות דרך תנורי קלנדרינג כדי להגדיל את הצפיפות. אז הם נקצרים על ידי לייזר לגודל הרצוי.
04
הרכבה & אלקטרוליט
השכבות של הקטודה / הפרדן / האנודה נסובבות או נרכזות. מושקעות בקסט, ממלאות באלקטרוליט, נסגרות בוואקום. הצורה כוללת סיבובי טעינה-פריקה ראשונים.

LFP · NMC · NCA · LMO

חומר הקטודה מסדיר את זרם התא, צפיפות האנרגיה, הבטיחות והמשך החיים של התא.

LFP
LiFePO₄ — Lityum Demir Fosfat

הכימיה הבטוחה ביותר והארוכת הטווח. אין סיכון של נסיגה תרמית. צפיפות האנרגיה נמוכה, אך היתרון הכלכלי הוא חשוב. דגמי Tesla Standard Range ו-BYD משתמשים בזאת.

צפיפות אנרגיה120–160 Wh/kg
בטיחות★★★★★
חיים של סיבוב3000–5000+
עלותLow
Volatge Nominal:3.2V/תא
NMC
LiNiMnCoO₂ — Nikel Mangan Kobalt

הכימיה הנפוצה ביותר. איזון כוח/אנרגיה יכול להיעשות על ידי שינוי היחס של ניקל, מנגנזיום וקובלט. NMC811 (ניקל גבוה) נמצא ברכבי יוקרה, ו-NMC532 באלה הזולים יותר.

צפיפות אנרגיה200–280 Wh/kg
בטיחות★★★☆☆
חיים של סיבוב1000–2000
עלותבינוני
Volatge Nominal:3.6–3.7V/תא
NCA
LiNiCoAlO₂ — Nikel Kobalt Alüminyum

כימיה עם צפיפות האנרגיה הגבוהה ביותר. ה-Tesla Model S/X השתמשו בכימיה זו עם Panasonic. הוספת אלומיניום מספקת יציבות תרמית, אך תוכן הקובלט גורם לעלייה בעלות.

צפיפות אנרגיה240–300 Wh/kg
בטיחות★★☆☆☆
חיים של סיבוב500–1500
עלותגבוה
Volatge Nominal:3.65V/חיישר
LMO
LiMn₂O₄ — Lityum Mangan Oksit

מספק יציאת כוח טובה עקב מבנה הספינל. המנגן זול ונפוץ. פירוק המנגן בטמפרטורות גבוהות מקצר את חיי הסיבוב. נפוץ להשתלב עם NMC.

צפיפות אנרגיה100–150 Wh/kg
בטיחות★★★★☆
חיים של סיבוב300–700
עלותאורך נמוך מאוד
Volatge Nominal:3.8V/תא
תוכנית השוואה מהירה
כימיהתנעאנרגיהבטיחותחייםשימוש
LFP3.2V
5000+ döngüסקטור רחב
NMC3.7V
1000–2000פרמיום/בינוני
NCA3.65V
500–1500ביצועים גבוהים
LMO3.8V
300–700מערבל/ישן

סוליד-סטייט בטריות

טכנולוגיית סוללות תחתית עד-היום, המטרה היא להגביר את צפיפות האנרגיה, לשפר את הבטיחות ולהאריך את החיים של הסוללה על ידי החלפת האלקטרוליט הנוזלי במוליכים צורניים.

הבדלים עיקריים vs Li-Ion
Li-İon
מצב-מצב
Electrolyte
אורגני נוזלי (פלמברבל)
סרט פולימר / סרט פולימר / סולפיד
בטיחות
סיכון של נסיגה תרמית
אין תגובה תרמית, סיכוי קטן לאש
צפיפות אנרגיה
~250–300 Wh/kg
~400–500 Wh/kg (מטרה)
אנוד
גרפיט
ליתיום מתכת (10× דקות דקות)
טמפרטורת פעולה:
טווח רחב
מוגבל בסוגים מסוימים (פולימרי)
סיכון דנדריט
בינוני (מונע על ידי ספרייטור)
עדיין בחקר
OXIDE
אוקסיד
LLZO — Li₇La₃Zr₂O₁₂

יציבות כימית גבוהה, עמידה לאוויר וללחות. התנהגות איונית נמוכה יותר מאחרים. טויוטה וקוונטום-סקייפ עובדים בתחום זה.

בטיחות★★★★★
ניהוליות איוניבינוני
ToyotaQuantumScapeמוראטה
סולפיד
סולפיד
Li₆PS₅Cl (Argyrodite)

התנהגות איונית הגבוהה ביותר — ניתנת להשוואה לאלקטרוליטים נוזליים. Samsung SDI ו-Solid Power מעדיפים כימיה זו. התגובה עם לחות גורמת לבעיות.

בטיחות★★★★☆
ניהוליות איוניגבוה
Samsung SDIכוח חוםפנסקוניק
פולימר
פולימר
PEO — Polietilen oksit

פלקסיבל, קל, ובעל יכולת ייצור נוחה. עובד טוב מעל 60–80°C; קצב התנועה יורד בטמפרטורת החדר. ה-Bolloré Blue Car התבסס על טכנולוגיה זו.

בטיחות★★★★☆
ניהוליות איונינמוך (טמפרטורת חדר)
בולורSeeoחומרים איוניים
עלות ייצור
Dry room environments and precise manufacturing processes make costs 3–5× higher than current Li-ion cells. Scale economy not yet established.
רכיבת גבול צבעוני-צבעוני
לחץ מכני נוצר בין האלקטרודה לאלקטרוליט במהלך סיבובי האיסוף והשחרור. שינוי נפח יכול להוביל לאבדן של קשר.
התפתחות דנדריט
ציצי-עקרב (dendrites) עשויים להתפתח כאשר משתמשים באנודות ליתיום. יצירת סכנת קצר-מעגל; התנגדות כפולה של האלקטרוליט הצורני היא קריטית.
2025–2027: הפצה המונית של תאי SS חיברים (למשל, טויוטה, ניסאן)
2028–2030: התגבשות מלאה של פאק סוליד-סטייט לתאי רכב, גדילה של 400+ קילומטרים
2030+: החלפת גרפיט אנודה כולה במתכת ליתיום, זמן הטעינה מתחת ל-10 דקות

תא → פקט → פקט

Every EV battery is organized in a three-level hierarchy. Each level handles its own mechanical, electrical, and thermal tasks.

01
תא
יחידת הבסיס של אנרגיה השמירה האלקטרוכימית. כולל קתוד, אנוד, ספרטור, ואלקטרוליט. מייצר 3–5V.
צילינדריפאצ'פריזמטי
— זרם: 3.2–3.8V
— קיבולת: 3–300 Ah
— יחידה מוניטורית על ידי BMS
— 3 פורמטים: סילינדרי, pouch, prismatic
02
מודול
מבנה ביניים שנוצר על ידי חיבור מספר תאים בסדרה/במקביל. כולל הגנה מכנית, תעלות ריתוך, וברזנים.
— תעלה קירור —
— תקן סטנדרטי: 12–24 תאים/מודול
— זרם: ~40–100V
— יחידת שירות ניתנת להחלפה
— טכנולוגיה CTP מקפיא את המודול
03
PACK
מבנה סופי המכיל את כל המודולים, החשמל האלקטרוני, מערכת ההתנגדות, ומערכות הבטיחות. משולב ברצפת הרכב.
BMS+ −4 יחידות · BMS · קירור
— זרם חשמלי: 350–900V
— אנרגיה: 40–200 kWh
— BMS מפקח על כל תאים
— עמידה במים: IP67/IP68
CTP
Next Gen
Cell-to-Pack — אדריכלות ללא יחידות

בטכנולוגיה זו, שהופצה על ידי BYD Blade ו-CATL, השכבה המודולרית נמחקה. התאים הפכו ליחידות סטרוקטורליות של התיבה. השימוש בנפח התיבה עולה ב-15–20%, צפיפות האנרגיה עולה, המשקל יורד. מספר חלקים פחות = נקודות כשל פחות.

הירשם לניוזלטר שלנו