NyhetLaddkostnader, teknisk data och dokumentcenter har uppdaterats.Utforska
Teknisk handledning v2.0

EVBATTERIARCHITEKTUR

Från 400V och 800V-system till cellkemiska, från serie-parallellkopplingar till paketstruktur — den fullständiga tekniska guide till EV-batterier.

5Kemiska sammansättningar
3Hierarki
2Arkitektur
+−BATTERIPAKET4 MODULER · 36 CELLER/MODUL

400V vs 800V ARCHITEKTUR

Elbilar använder två huvudsakliga högspänningsarkitekturer. Antalet och anordningen av celler planeras enligt detta målspänning.

400V
Standardarkitektur
  • Typisk spänningsomfång350 – 450 V
  • Seriekellantal (3,7V)~108 celler
  • Seriekellantal (3,2V LFP)~125 celler
  • Max. laddström~375 A
  • Max. laddkraft~150 kW
  • Laddningstid (10→80%)~25–35 min
  • KABELKORSSEKTIONTjock, tung
Tesla Model 3 (tidigare)VW ID.4Nissan AriyaFord Mustang Mach-EBMW iX3
108 HÜCRE SERİ (3.7V × 108 = ~400V)· · · · ·≈ 400VSpänning ökar · Ström konstantV_total = V_cell × N_series
800V
Arkitektur för hög prestanda
  • Typisk spänningsomfång700 – 900 V
  • Seriekellantal (3,7V)~216 celler
  • Seriekellantal (3,2V LFP)~250 celler
  • Max. laddström~500 A
  • Max. laddkraft~350 kW+
  • Laddningstid (10→80%)~18–22 min
  • KABELKORSSEKTIONTunn, lätt
Porsche TaycanAudi e-tron GTHyundai Ioniq 6Kia EV6Mercedes EQS
216 HÜCRE SERİ (3.7V × 216 = ~800V)· · · · ·≈ 800V2× Spänning · ½ Ström · 2× EffektI_charge minskar → kabel stannar kall → tunnare kabel möjlig
P = V × I → Varför är 800V bättre?
⚡ Samma effekt, halva ström
För 350 kW effekt krävs 875A ström i 400V-systemet, medan 800V-systemet bara behöver 437A.
🌡 Mindre värme
Värmeavkylning är proportionell mot strömmens kvadrat (P=I²R). Halva ström = ¼ värmeavkylning. Termisk hantering blir lättare.
⚖️ Lätta kablar
Lägre ström tillåter tunnare kablar, vilket minskar fordonets vikt.

SERIES och PARALLELL ANSLUTNING

Beroende på hur cellerna är anslutna ökar spänningen eller kapaciteten. Verkliga batterier kombinerar båda.

SERIES ANSLUTNING

Cellerna är anslutna med positiv (+) terminal till negativ (−) terminal av nästa cell. Spänningar lägger till sig, strömkapacitet förblir densamma som en enskild cell.

SpänningV_toplam = V₁ + V₂ + V₃ ... = n × V_hücre
StrömI_toplam = I_hücre (değişmez)
KAPACITETC_toplam = C_hücre (değişmez)
Exempel4 × 3.7V = 14.8V / 50Ah = 50Ah
Notering:Varning: Om en cell i en serieanslutning förlorar kapacitet, påverkas hela packen. Därför håller BMS (Batteri Hanteringsystem) cellerna balanserade.
SERIES ANSLUTNING — SPANNING ÖKAR3.7VCell 13.7VCell 23.7VCell 311,1V TOTAL3.7 + 3.7 + 3.7 = 11.1V

PARALLELLA ANSLUTNINGAR

Alla positiva (+) terminaler är anslutna tillsammans, och alla negativa (−) terminaler är anslutna tillsammans. Spänningen står konstant, strömkapacitet och total energi ökar.

SpänningV_toplam = V_hücre (değişmez)
StrömI_toplam = I₁ + I₂ + I₃ = n × I_hücre
KAPACITETC_toplam = n × C_hücre
Exempel3.7V sabit / 3 × 50Ah = 150Ah
Parallellanslutning ökar räckvidden. Ström fördelas lika bland cellerna; ett enskilt cellfel stoppar inte hela paketet — vilket ger högre säkerhet.
PARALLELLAANSLUTNING — KAPACITET ÖKAR+−3.7V50AhCell 13.7V50AhCell 23.7V50AhCell 33.7V / 150AhSpänning konstant · kapacitet 3×

SAMMANFATTNING (nS × mP)

Verkliga EV-batterier använder båda tillsammans. Först bildas parallella grupper (P), sedan ansluts dessa grupper i serie (S). Notation: "96S2P" = 96 serie × 2 parallell.

SpänningV = n_seri × V_hücre
KAPACITETC = n_paralel × C_hücre
EnergiE (kWh) = V × C / 1000
Exempel96S3P · 3.65V · 75Ah
Resultat350V · 225Ah = 78.75 kWh
Teslas modell 3:96S·xPkonfiguration. Panasonic 2170 celler.
4S × 3P KOMBINERAD ANSLUTNINGG1 (3P)G2 (3P)G3 (3P)G4 (3P)4 × 3,7V = 14,8V / 3 × Kapacitet

CELL OCH PACKSTRUKTUR

Hur blir en litiumjoncell en komplett batteri från elektrodproduktion och hur placeras den i en paket?

Cylindrisk
18650 / 21700 / 4680

Vindningsteknik. Standardstorlek, hög produktionsvolym. Tesla 4680-cell använder denna format. Enkel värmebehandling.

TeslaPanasonic
Påse
Flexibel laminatpåse

Stapelteknik. Tunn och lätt, hög utnyttjande av utrymme (>90%). Kräver mekanisk stöd på grund av svällningsrisk.

LGSK On
Prismatiskt
Fast aluminiumhölje

Fast metallhölje. Hög mekanisk styrka. BYD Blade-cell använder denna format — används direkt som en modul (CTP).

BYDCATL
Celldesignningsprocess
01
Elektrodsmixning
Aktivt material (katod/anod pulver), konduktivt kolblandning och binder (PVDF) blandas i NMP lösningsmedel. En homogen slurry erhålls.
02
Beläggning & Torrering
Slurry är exakt belagd på aluminium (katod) eller koppar (anod) folie. Lösningen torkas i långa ugnar, bildande en porös elektrodfilm.
03
KALÄNDERING & SKÄRNING
Elektrodplattor passerar genom kalenderingsrullar för att öka densiteten. Sedan skärs de med laser till önskad storlek.
04
Montering & Elektrolyt
Katod / separator / anodlager är vikt eller staplade. Placerade i kåpan, fyllda med elektrolyt, vakuumstängd. Format innebär initiala laddnings- och urvalscykler.

LFP · NMC · NCA · LMO

Katodmaterial bestämmer direkt batteriets spänning, energidensitet, säkerhet och livslängd.

LFP
LiFePO₄ — Lityum Demir Fosfat

Säkraste och längstgående kemien. Inga risker för termisk krasch. Energidensitet är låg, men kostnadsvärdet är signifikant. Teslas Standard Range-modeller och BYD använder detta.

Energi densitet120–160 Wh/kg
Säkerhet★★★★★
Cykel Livslängd3000–5000+
KostnadLow
Nominalspänning:3.2V/hücre
NMC
LiNiMnCoO₂ — Nikel Mangan Kobalt

Den mest använda kemien. Kraft/energi balans kan justeras genom att ändra förhållandet mellan nikkel, mangan och kobolt. NMC811 (hög Ni) används i premiumfordon, och NMC532 i mer tillgängliga.

Energi densitet200–280 Wh/kg
Säkerhet★★★☆☆
Cykel Livslängd1000–2000
KostnadMedel
Nominalspänning:3,6–3,7V/hälsokälla
NCA
LiNiCoAlO₂ — Nikel Kobalt Aluminium

Kemisk formel med högst energidensitet. Tesla Model S/X använde denna kemiska formel med Panasonic. Aluminiumtillsats ger termisk stabilitet, men koboltinnehållet ökar kostnaden.

Energi densitet240–300 Wh/kg
Säkerhet★★☆☆☆
Cykel Livslängd500–1500
KostnadHög
Nominalspänning:3,65V/cell
LMO
LiMn₂O₄ — Lityum Mangan Oksid

Ger god effektuttag tack vare sin spinellstruktur. Mangan är billigt och tillgängligt. Manganupplösning vid höga temperaturer förkortar cykel livslängd. Vanligtvis blandat med NMC.

Energi densitet100–150 Wh/kg
Säkerhet★★★★☆
Cykel Livslängd300–700
KostnadMycket låg
Nominalspänning:3,8V/cell
Snabb jämförelse
KemiSpänningEnergiSäkerhetLivslängdAnvändning
LFP3.2V
5000+ döngüBredd segment
NMC3.7V
1000–2000Premium/Mellan
NCA3.65V
500–1500Hög prestanda
LMO3.8V
300–700Blandat/Äldre

FASTSTÅENDE TILLSTÅNDSBATTERIER

Nästa generations batteriteknologi som siktar på högre energidensitet, bättre säkerhet och längre livslängd genom att ersätta flytande elektrolyt med fasta ledare.

Nyckelskillnader mot Litium-jon
Li-İon
Fast-State
Elektrolyt
Flytande organisk (brännbart)
Fast keramik / polymer / sulfid
Säkerhet
Risk för termisk krasch
Kritiskt: Inga brandrisker, minimal risk för termisk kollaps
Energi densitet
~250–300 Wh/kg
~400–500 Wh/kg (mål)
Anod
Grafit
Lithiummetall (10× tunnare)
Arbetstemperatur:
Bredd spektrum
Begränsad i vissa typer (polymer)
Dendritrisk
Måttlig (förebyggd av separator)
Forskningsfas ännu
OXID
Oxid
LLZO — Li₇La₃Zr₂O₁₂

Hög kemisk stabilitet, motståndskraft mot luft och fukt. Lägre jonledningsförmåga än andra. Toyota och QuantumScape arbetar inom detta område.

Säkerhet★★★★★
JonledningsförmågaMedel
ToyotaQuantumScapeMurata
SULFID
Sulfid
Li₆PS₅Cl (Argyrodite)

Högsta jonledningsförmåga — jämförbar med flytande elektrolyter. Samsung SDI och Solid Power föredrar denna kemi. Reaktion med fukt orsakar problem.

Säkerhet★★★★☆
JonledningsförmågaHög
Samsung SDISolid PowerPanasonic
POLYMERT
Polymert
PEO — Polietilen oksit

Flexibel, lätt och relativt enkel att tillverka. Fungerar bra över 60–80°C; konduktiviteten minskar vid rumstemperatur. Bolloré Blue Car byggde på denna teknologi.

Säkerhet★★★★☆
JonledningsförmågaLåg (rumstemperatur)
BolloréSeeoJonledande material
Företagskostnad
Torra rumsmiljöer och exakta tillverkningsprocesser gör kostnaderna 3–5× högre än nuvarande Li-ion celler. Skalbarhetsekonomi inte ännu etablerad.
Solid-Solid-Gränsyta
Mekanisk spänning uppstår mellan elektrod och elektrolyt under laddnings- och ur-laddningscykler. Volymeringsförändringar kan leda till kontaktförlust.
Dendritbildning
Nålformade lithiumvuxna (dendriter) kan bildas när man använder lithiummetall-anoder. Skapar risk för kortslutning; komprimerande motstånd av fast elektrolyt är kritiskt.
2025–2027: Första hybrid SS-cellerna i massproduktion i fordon (t.ex. Toyota, Nissan)
2028–2030: Fullständig integrering av solid-state-pack i fordonets golvvägg, 400+ km ökad räckvidd
2030+: Fullständig ersättning av grafitanod med litiummetall, laddningstid under 10 minuter

CELL → MODUL → PACK

Varje EV-batteri är organiserat i en tre-nivå hierarki. Varje nivå hanterar sina egna mekaniska, elektriska och termiska uppgifter.

01
CELL
Grundläggande enhet för elektrokemisk energilagring. Innehåller katod, anod, separator och elektrolyt. Producerar 3–5V.
CylindriskPåsePrismatiskt
— Spänning: 3,2–3,8V
— Kapacitet: 3–300 Ah
— Enhet övervakad av BMS
— 3 format: cylindrisk, pannkakformad, prismatisk
02
MODUL
Intermediär struktur bildad genom att ansluta flera celler i serie/parallell. Innehåller mekanisk skydd, kylkanaler och bussbarer.
— kylkanal —
— Typiskt: 12–24 celler/modul
— Spänning: ~40–100V
— Bytt tjänstekomponent
— CTP-teknologi hoppar över modulen
03
PACK
Kritisk struktur innehållande alla moduler, BMS elektronik, kylsystem och säkerhetscircuit. Integrerad i fordonets golvvägg.
BMS+ −4 moduler · BMS · kylning
— Totalt spänning: 350–900V
— Energi: 40–200 kWh
— BMS övervakar alla celler
— IP67/IP68 vattentätning
CTP
Nästa generation
Cell-to-Pack — Modulslös arkitektur

I denna teknik, som pionjärt arbetats av BYD Blade och CATL, elimineras modulskiktet. Cellerna blir strukturerande element i paketet. Paketvolymen utnyttjas ökar med 15–20%, energidensiteten stiger, vikten minskar. Färre delar = färre felkällor.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev