НовинкаОновлено вартість зарядки електромобілів, технічні дані та центр документації.Огляд
Технічний посібник v2.0

ЕлектромобільАКБАРХІТЕКТУРА

Від систем 400В і 800В до хімії акумуляторів, від серійних-паралельних підключень до структури батарейної коробки — повний технічний керівник по акумуляторах EV.

5Хімії
3Ієрархія
2Архітектура
+−Батарейний блок4 МОДУЛЬНИ · 36 ЄЛЕМЕНТ/МОДУЛЬ

400В проти 800В АРХІТЕКТУРА

Електромобілі використовують дві основні високовольтні системи архітектури. Кількість та розташування елементів плануються відповідно до цієї цілісної напруги.

400V
Стандартна архітектура
  • Типова діапазон напруги350 – 450 V
  • Кількість серійних елементів (3,7В)~108 батарей
  • Кількість серійних елементів (3,2В LFP)~125 батарей
  • Максимальний зарядний струм~375 A
  • Максимальна потужність заряду~150 kW
  • Час зарядки (10→80%)~25–35 хв
  • Площина кабелюТовсті, важкі
Тойота Модель 3 (старий)VW ID.4Ніссан АріяФорд Mustang Mach-EBMW iX3
108 HÜCRE SERİ (3.7V × 108 = ~400V)· · · · ·≈ 400VНапруга зростає · Струм постійнийВ_total = V_cell × N_series
800V
Архітектура Високої Періодності
  • Типова діапазон напруги700 – 900 V
  • Кількість серійних елементів (3,7В)~216 батарей
  • Кількість серійних елементів (3,2В LFP)~250 батарей
  • Максимальний зарядний струм~500 A
  • Максимальна потужність заряду~350 kW+
  • Час зарядки (10→80%)~18–22 хв
  • Площина кабелюТонкі, легкі
Порше ТайканAudi e-tron GTХендай Ioniq 6Kia EV6Mercedes EQS
216 HÜCRE SERİ (3.7V × 216 = ~800V)· · · · ·≈ 800V2× Напруга · ½ Потужність · 2× ВитратаI_charge зменшується → кабель залишається холодним → тонший кабель можливий
P = V × I → Чому 800В краще?
⚡ Той самий потужність, половина струму
Для потужності 350 кВт, системи 400В вимагають струму 875А, тоді як системи 800В потребують лише 437А.
🌡 Менше тепла
Потеря тепла пропорційна квадрату струму (P=I²R). Півструм = ¼ втрати тепла. Теплове управління стає легшим.
⚖️ Легкі кабелі
Нижчий струм дозволяє використовувати тонші кабелі, зменшуючи вагу автомобіля.

СЕРІЙНАє ЗАПИНКА та ПАРАЛЕЛЬНАє ЗАПИНКА

Залежно від того, як підключені елементи, зростає напруга або місткість. Реальні батареї поєднують обидва.

СЕРІЙНАє ЗАПИНКА

Клітки з'єднані позитивним (+) терміналом до негативного (−) терміналу наступної клітки. Вольтажи додаються, потужність залишається тією ж, що й у окремої клітки.

НапругаV_toplam = V₁ + V₂ + V₃ ... = n × V_hücre
ПотужністьI_toplam = I_hücre (değişmez)
ЄмністьC_toplam = C_hücre (değişmez)
Приклад4 × 3.7V = 14.8V / 50Ah = 50Ah
Примітка:Увага: Якщо один клір в серійній підключенні втрачає ємність, весь пакет постраждає. Тому BMS (Система управління батареєю) підтримує баланс клірів.
СЕРІЙНАє ЗАПИНКА — ВИРОСТ ТАХТОВОГО НАПРЮДЖЕННЯ3.7VКлітка 13.7VКлітка 23.7VКлітка 311,1В ВСЬОГО3.7 + 3.7 + 3.7 = 11.1V

ПАРАЛЬЕЛЬНАє ЗАКЛЮЧЕННЯ

Всі позитивні (+) термінали з'єднані разом, а всі негативні (−) термінали з'єднані разом. Напруга залишається сталою, потужність та загальна енергія зростають.

НапругаV_toplam = V_hücre (değişmez)
ПотужністьI_toplam = I₁ + I₂ + I₃ = n × I_hücre
ЄмністьC_toplam = n × C_hücre
Приклад3.7V sabit / 3 × 50Ah = 150Ah
Паралельна змістка збільшує відстань. Потужність розподіляється рівномірно серед елементів; несправність окремого елемента не зупиняє всі блоки — забезпечуючи вищу безпеку.
ПАРАЛЬЕЛЬНАЯ ЗАМІСТКА — ЗБІЛЬШЕННЯ КОМПОНЕНТНОЇ МОЩНОСТІ+−3.7V50AhКлітка 13.7V50AhКлітка 23.7V50AhКлітка 33.7V / 150AhНапруга постійна · ємність 3×

СБОРОНЕНИЙ (nS × mP)

Реальні батареї EV використовують обидві разом. Спочатку утворюються паралельні групи (P), потім ці групи підключаються в серію (S). Означення: "96S2P" = 96 серій × 2 паралельні.

НапругаV = n_seri × V_hücre
ЄмністьC = n_paralel × C_hücre
ЕнергіяE (kWh) = V × C / 1000
Приклад96S3P · 3.65V · 75Ah
Результат350V · 225Ah = 78.75 kWh
Тойота Модель 3:96S·xPконфігурація. Panasonic 2170 клітини.
4S × 3P КОМБІНОВАНА ЗАСТЕПАG1 (3P)G2 (3P)G3 (3P)G4 (3P)4 × 3,7В = 14,8В / 3 × Ємність

СТРУКТУРА КЛЮЧА І ПАКЕТУ

Як літій-іонний елемент стає повноцінною батареєю, починаючи з виробництва електродів, і як він розміщується в пакеті?

Циліндричний
18650 / 21700 / 4680

Техніка обмотки. Стандартний розмір, високий обсяг виробництва. Батарейка Tesla 4680 використовує цю формуат.

TeslaПанасонік
Пакет
Пластиковий пакет із ламінованою структурою

Техніка стапувань. Тонкі та легкі, висока ефективність використання місця (>90%). Потрібна механічна підтримка через ризик розтягування.

LGSK On
Прізматичний
Рigid алюмінієвий корпус

Рigid металевий корпус. Висока механічна міцність. Батарея BYD Blade використовує цей формат — використовується безпосередньо як модуль (CTP).

BYDCATL
Процес виготовлення кліток
01
Мішання електродів
Активні матеріали (катод/анодна пилоподібна речовина), провідний вугільний чорний порошок та зв'язувальна речовина (PVDF) змішуються в розчиннику NMP. Отримується однорідна суспензія.
02
Нанесення та висушування
Сліва точно нанесена на алюмінієвий (катод) або мідний (анод) фольгу. Розв'язник випаровується в довгих печах, утворюючи пористий електродний фільм.
03
Календарне формування та розрізання
Електродні фоліа проходять через ролери календерування для збільшення щільності. Потім вони обробляються лазером до бажаної розміру.
04
Зборка та електроліт
Слої катоди / роздільника / аноди обв'язуються або стапануються. Встановлені в корпусі, заповнені електролітом, вакуумовані. Формування включає початкові цикли заряду та розряду.

LFP · NMC · NCA · LMO

Матеріал катоди безпосередньо визначає напругу, енергетичну щільність, безпеку та тривалість життя батареї.

LFP
LiFePO₄ — Літій Демір Фосфат

Найбезпечніша та довготривала хімія. Ризик теплового розбіження відсутній. Енергетична щільність низька, але перевага щодо вартості значна. Тойота Стандартні моделі та BYD використовують цю.

Енергетична щільність120–160 Wh/kg
Безпека★★★★★
Використаний цикл3000–5000+
ВартістьLow
Номінальний напруга:3,2В/батарейка
NMC
LiNiMnCoO₂ — Ніке́л Манган Кобальт

Найпоширеніша хімія. Вартість енергії/потужності можна регулювати шляхом зміни співвідношення нікелю, мангану та кобальту. NMC811 (високий Ni) використовується в преміум-автомобілях, а NMC532 у більш доступних.

Енергетична щільність200–280 Wh/kg
Безпека★★★☆☆
Використаний цикл1000–2000
ВартістьСередній
Номінальний напруга:3,6–3,7В/хімія
NCA
LiNiCoAlO₂ — Ніке́л Кобальт Алюміні́й

Хімія з найвищою енергетичною щільністю. Tesla Model S/X використовувала цю хімію з Panasonic. Додання алюмінію забезпечує термостійкість, але вміст кобальту збільшує вартість.

Енергетична щільність240–300 Wh/kg
Безпека★★☆☆☆
Використаний цикл500–1500
ВартістьВисокий
Номінальний напруга:3,65В/батарея
LMO
LiMn₂O₄ — Літій Манган Оксид

Представляє добрі показники потужності завдяки своїй структурі спінеля. Манган дешевий та розповсюджений. Розчинення мангану при високих температурах скорочує термін служби. Зазвичай змішується з NMC.

Енергетична щільність100–150 Wh/kg
Безпека★★★★☆
Використаний цикл300–700
ВартістьДуже низький
Номінальний напруга:3,8В/батарея
Швидке порівняння
ХіміяНапругаЕнергіяБезпекаЖиттяВикористання
LFP3.2V
5000+ döngüШирокий сегмент
NMC3.7V
1000–2000Преміум/Середній
NCA3.65V
500–1500Високий Період
LMO3.8V
300–700Суміш/Старий

СУХОЗБОРНІ АКУМУЛЯТОРИ

Наступна генерація технології батарей, яка спрямована на підвищення енергетичної щільності, краще безпеку та довшу експлуатаційну життя шляхом заміни рідкої електроліту на твердих провідників.

Ключові відмінності від літієво-іонної
Li-İon
Солід-стат
Електроліт
Ліquid органічна (спалах)
Солідна кераміка / полімер / сульфід
Безпека
Ризик теплового розбіження
Критичний випадок відсутності теплового розгону, мінімальний ризик пожежі
Енергетична щільність
~250–300 Wh/kg
~400–500 Вт/кг (цільовий)
Ано́д
Графіт
Метал-лі́тій (10 разів тонший)
Робоча температура:
Широкий діапазон
Охороняється деякими типами (полімер)
Ризик дендритів
Середній (запобігання шляхом роздільника)
Ще піддається дослідженням
ОКСИД
Оксид
LLZO — Li₇La₃Zr₂O₁₂

Висока хімічна стабільність, стійка до повітря та вологи. Низька іонна провідність ніж інші. Toyota та QuantumScape працюють у цій галузі.

Безпека★★★★★
Іонна провідністьСередній
ТойотаQuantumScapeМурата
СУЛЬФІД
Сульфід
Li₆PS₅Cl (Argyrodite)

Найвища іонна провідність — порівнянна з рідкими електролітами. Samsung SDI та Solid Power віддають перевагу цій хімії. Реакція з вологою викликає проблеми.

Безпека★★★★☆
Іонна провідністьВисокий
Samsung SDIСолід ПауерПанасонік
Полімер
Полімер
PEO — Polietilen oksit

Пластичний, легкий та відносно легко виготовляється. Працює добре при температурі вище 60–80°C; провідність зменшується при кімнатній температурі. Базовий автомобіль Bolloré Blue Car був створений на основі цієї технології.

Безпека★★★★☆
Іонна провідністьНизька (комфортна температура)
БолорéSeeoІонні матеріали
Виробничий Витрат
Сухі приміщення та точні процеси виробництва роблять ціну 3–5 разів вищою, ніж поточні Li-ion елементи. Шкала економії ще не встановлена.
Солідна-рідина інтерфейс
Механічний напруга між електродом та електролітом під час циклів заряду-вилучення. Зміна об'єму може привести до втрати контакту.
Формування дендритів
Різкі вирости літію (дендрити) можуть утворюватися під час використання літієвих аноодів. Створює ризик короткого замикання; компресійна стійкість твердого електроліту критична.
2025–2027: Перші гібридні клітини SS у масовій продукції автомобілів (наприклад, Toyota, Nissan)
2028–2030: Повна інтеграція твердого стану батарейної коробки в підлогу автомобіля, збільшення дальності руху на 400+ км
2030+: Повна заміна графітової аноди на літій-метал, час зарядки менше 10 хвилин

КЛЮЧ → МОДУЛЬ → ПАКЕТ

Кожна батарея електромобіля організована в трьохрівневій ієрархії. Кожен рівень виконує свої механічні, електричні та термічні завдання.

01
КЛЮЧ
Фундаментальна одиниця електрохімічної енергетичної збереження. Складається з катоди, аноди, відділювача та електроліту. Виробляє 3–5В.
ЦиліндричнийПакетПрізматичний
— Напруга: 3,2–3,8В
— Ємність: 3–300 А·год
— Єдиниця контролюється БМС
— 3 формати: циліндричний, суміш, призматичний
02
МОДУЛЬ
Проміжна структура, утворена шляхом з'єднання декількох елементів у послідовності/паралелі. Зміщує механічну захист, канали охолодження та шини.
— канал охолодження —
— Типова кількість: 12–24 елементів/модуль
— Напруга: ~40–100В
— Замінна сервісна одиниця
— Технологія CTP пропускає модуль
03
ПАК
Критичний модуль, що містить усі модулі, електроніку системи управління, систему охолодження та системи безпеки. Інтегрований у підлогу автомобіля.
BMS+ −4 модулі · Система управління батерійним стоком · охолодження
— Загальна напруга: 350–900В
— Енергія: 40–200 кВт·год
— БМС контролює всі елементи
— Водонепроникність IP67/IP68
CTP
Наступна генерація
Клітка-пакет — модульна архітектура без кліток

У цій технології, яка була започаткована BYD Blade та CATL, модульний шар видаляється. Елементи стають структурними елементами пакета. Використовувана об'єм пакета збільшується на 15–20%, енергетична щільність зростає, вага зменшується. Більше частин = менше місць зламу.

Підпишіться на нашу розсилку