טעינת EVמחשבת
בדיקת תקני טעינה AC ו-DC, יחסי kW-תת-תנע-אמפר, ערכי קו וערכי רשת בפייס-עבודה אחת.
| מאפיין | AC סוג 2 | DC 400V | DC 800V | MCS 1.5MW | MCS 2.5MW |
|---|---|---|---|---|---|
| תנע | 230–400V | 200–500V | 500–1000V | 1000–1500V | 1500V |
| מקסימום זרם | 32A (63A) | 500A | 500A | 1500A | 1666A |
| תאוצת עוצמה | 22–43kW | 250kW | 350kW | 1500kW | 2500kW |
| 0→80% (75kWh) | ~4 hrs | ~20 דקות | ~15 דקות | ~3 דקות | ~2 דקות |
| קו חשמל | תקן | ג'ינס עבה | בינוני | קרוי-נוזלי | התנעה פעילה |
| רכב יעד | Car | Car | Car | רכב קטן / אוטובוס | רכב קטן / צי |
kW – Volt – Ampere לפי תקן המטען
ערכים אמיתיים שנחשבים עם P = V × I לכל רמות התאוצה. ערך התאוצה מסומן ישירות בעובי הקוולים ובדרישות הקירור.
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 1.4 kW | 120V | 12A | 1F | NEMA 5-15 תעשייתי |
| 1.9 kW | 120V | 16A | 1F | NEMA 5-20 תעשייתי |
| 3.7 kW | 240V | 16A | 1F | NEMA 6-20 (Level 2) |
| 7.2 kW | 240V | 30A | 1F | NEMA 14-30 |
| 11.5 kW | 240V | 48A | 1F | מקסימום Level 2 |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 3.7 kW | 230V | 16A | 1F | הארכה בבית (פאזה אחת) |
| 7.4 kW | 230V | 32A | 1F | בית חזק |
| 11 kW | 400V | 16A | 3F | 3-פאזי (ציבורי) |
| 22 kW | 400V | 32A | 3F | 3-פאזי Max |
| 43 kW | 400V | 63A | 3F | AC fast charge (rare) |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 3.5 kW | 220V | 16A | 1F | הטעינה הביתית הרגילה |
| 7 kW | 220V | 32A | 1F | טעינה חדשה מהבית |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 50 kW | 400V | 125A | DC | DC תקן מהיר |
| 100 kW | 400V | 250A | DC | Charging במהירות בינונית |
| 150 kW | 500V | 300A | DC | מהיר |
| 350 kW | 800V | 437A | DC | Ultra-fast (800V) |
| 500 kW | 1000V | 500A | DC | CCS1 Max |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 50 kW | 400V | 125A | DC | DC תקן |
| 100 kW | 400V | 250A | DC | |
| 150 kW | 400V | 375A | DC | הגבלת רכב 400V |
| 250 kW | 800V | 312A | DC | 800V vehicle (Ioniq, Taycan) |
| 350 kW | 800V | 437A | DC | CCS2 Max (2024) |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 50 kW | 500V | 100A | DC | דור 1 |
| 100 kW | 500V | 200A | DC | דור 2 |
| 200 kW | 500V | 400A | DC | |
| 400 kW | 1000V | 400A | DC | CHAdeMO 3.0 |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 72 kW | 400V | 180A | DC | V2 Supercharger |
| 150 kW | 400V | 375A | DC | V2 Dedicated |
| 250 kW | 800V | 312A | DC | V3 Supercharger |
| 500 kW | 1000V | 500A | DC | V4 Supercharger (2024+) |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 700 kW | 1000V | 700A | DC | מקסימום רמה |
| 1000 kW | 1000V | 1000A | DC | 1 MW — טעינת רכב |
| 1500 kW | 1000V | 1500A | DC | דרוש מגע נוזלי-קר |
| 1500 kW | 1500V | 1000A | DC | משקל חשמלי גבוה |
| 2000 kW | 1500V | 1333A | DC | 2025+ יעד |
| 2500 kW | 1500V | 1666A | DC | מטרה סופית (ISO 15118-20) |
| כוח | תנע | זרם | פאזה | הערה |
|---|---|---|---|---|
| 60 kW | 750V | 80A | DC | |
| 120 kW | 750V | 160A | DC | |
| 237 kW | 750V | 250A | DC | משגב יציאה כפול |
| 480 kW | 1000V | 480A | DC | GB/T New Gen (2023+) |
איך עובדת הארכה DC? מה ההבדל מארכה AC?
🔵 AC Charging — Conversion Inside Vehicle
⚡ התארגנות טעינה DC — OBC Bypass, ישיר לבטריות
📈 BMS-בשליטה CC-CV Charging Curve
- בין 0% → 80% SOC
- זרם קבוע, כמות התנעה עולה באופן איטי
- דוגמה: 437A קבוע, 500V→800V עולה
- כוח פקדודי → פאזה המהירה ביותר
- בין 80% → 100% SOC
- Voltage constant, current decreases
- דוגמה: 800V קבוע, 437A→20A
- הגנה על הבטריות → טעינה איטית
🏗️ ארכיטקטורה פנימית של תחנת טעינה DC
🔴 MCS — מערכת הטעינה של מגה-ואט
התקן MCS (ISO 15118-20) שפותח על ידי CharIN מעוצב לרכבי כבדים. מספק 5–10x כוח הטעינה הרגילה של DC. משתמש במערכות כבלים קירור מחויבות.
⚙️ אתגרים טכניים & פתרונות
⏱️ השוואת זמן הטעינה (75 kWh, 20%→80%)
* משתנה בהתאם להגבלות BMS של הרכב, טמפרטורת הבטרי, ו-SOC הנוכחי.
🌍 זרם רשת, תדר, כוח בית ותעשייתי לפי מדינה
| מדינה | תנע | תדר | אמפריות בבית | תעשייתי / 3-פאזי | טעינת EV | מגע | הערה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🇺🇸USA | 120V | 60Hz | 15–20A | 208/240/480V 3F | 30–50A | Type A/B | 240V רק למכשירים גדולים (מגבונים, תנור, טעינת EV) |
| 🇯🇵יפן | 100V | 50/60Hz | 15–20A | 200V 3F | 30A | סוג A | תקני גלגל הכוח הנמוכים ביותר. מערב יפן=60Hz, מזרח=50Hz |
| 🇨🇦קנדה | 120V | 60Hz | 15A | 208/240/480V 3F | 30–50A | Type A/B | אותו מערכת כמו בארצות הברית |
| 🇲🇽מקסיקו | 127V | 60Hz | 15A | 220/440V 3F | 30A | Type A/B | רוב אמריקה המרכזית משתמשת ב-110–127V |
| 🇹🇼טאיוואן | 110V | 60Hz | 15A | 220/380V 3F | 30A | סוג A | מערכת דומה לזו שביפן |
| 🇧🇷ברזיל | 127/220V | 60Hz | 15–16A | 220/380V 3F | 32A | NBR 14136 | משתנה לפי האזור; ערים מסוימות משתמשות ב-220V |
| 🇹🇷טורקיה | 230V | 50Hz | 16A | 400V 3F | 32A | סוג F (Schuko) | מערכת EU רגילה |
| 🇩🇪גרמניה | 230V | 50Hz | 16A | 400V 3F | 32A | סוג F (Schuko) | תקושרי 3-פאזי 400V הן נפוצות |
| 🇫🇷צרפת | 230V | 50Hz | 16–20A | 400V 3F | 32A | סוג E | תקעי סורק E ישנם תקעי חוט שונים |
| 🇬🇧UK | 230V | 50Hz | 13A | 400V 3F | 32A | סוג G (BS 1363) | מגעי חיבור כוללים פוסט-פיוז (3A/5A/13A) |
| 🇳🇱הולנד | 230V | 50Hz | 16A | 400V 3F | 32A | סוג F/E | התשתית המטענת הצפופה ביותר לרכבי EV באיחוד האירופי |
| 🇳🇴נורווגיה | 230V | 50Hz | 16–20A | 400V 3F | 32A | Type F | העולם הראשון בקצב אימוץ EV לנפש |
| 🇨🇳סין | 220V | 50Hz | 10–16A | 380V 3F | 32A | GB 2099 | משתמש GB/T |
| 🇦🇺אוסטרליה | 230V | 50Hz | 10A | 400V 3F | 32A | Type I (AS/NZS) | זרם נמוך בחורק; פצלי זרם 20A+ |
| 🇮🇳הודו | 230V | 50Hz | 6–16A | 415V 3F | 32A | Type D/M | מגעי 3-פינים גדולים הם נפוצים |
| 🇸🇦ערב הסעודית | 127/220V | 60Hz | 15A | 380/400V 3F | 30A | סוג A/B/G | אזורים ישנים 127V; בניינים חדשים 220V |
| 🇦🇪UAE | 220V | 50Hz | 13A | 400V 3F | 32A | סוג G (UK) | מורשת השלטון הבריטי, דומה לתקע UK |
| 🇰🇷קוריאה הדרומית | 220V | 60Hz | 16A | 380V 3F | 32A | סוג F (Schuko) | היאנדי/קיא חידשו ארכיטקטורה 800V |
| 🇮🇱ישראל | 230V | 50Hz | 16A | 400V 3F | 32A | סוג H (SI 32) | סוג קונצטרקטור ייחודי לישראל |
| 🇿🇦דרום אפריקה | 230V | 50Hz | 16A | 400V 3F | 32A | Type M (BS 546) | BS546 חורי חיבור 3-פיניים |
🇺🇸 מערכת 110–127V (אמריקה הצפונית)
תקני חוליית North America הן120V / 60Hz. חוליית 240V נפרדת למכשירים גדולים (NEMA 14-50). EV Level 2 charging: 240V × 32A = 7.7 kW.
240V × 32A = 7.7 kW (Level 2)
240V × 50A = 12 kW (Level 2Max)
🇪🇺 מערכת 220–230V (אירופה / טורקיה)
התקן האירופאי הוא230V / 50Hz(IEC 60038). נקודת חיבור חד-פאזית 16A = 3.7 kW. נקודת חיבור שליש-פאזית: 400V × 32A × √3 = 22 kW.
400V × 16A × √3 = 11 kW (3-פאזה)
400V × 32A × √3 = 22 kW (3-פאזי Max)
⚡ למה 230V היא יעילה יותר?
1000W: 120V → 8.3A, 230V → 4.35A. אובדן חום בקו הטעינה הוא ישר ל-I²×R. 230V מערכת יש 72% פחות אובדן חום. ארצות הברית לא יכלה לעבור ל-110V מכיוון שהשינוי בתשתית מה-1880s הוא יקר מדי.
🇸🇦 ערבה: 127V (ישן) / 220V (חדש)
🔌 סוגי תקני תקע ומטענים EV
CharIN e.V. — MCS Standard
IEC 61851 — ציוד הארכה EV
ISO 15118 — תקשורת רכב-לרשת
IEC 60038 — תקני כוח הרשת
NEMA — תקנים צפון אמריקאיים
P = V × I (DC / 1-phase AC)
P = √3 × V × I × cosφ (3-phase AC)
אבדן חום = I² × R
יעילות = P_out / P_in × 100
דף זה הוא למענה חינוכי. מהירות הטעינה האמיתית משתנה בהתאם למערכת BMS של הרכב, טמפרטורת הבטריות, SOC, קו הטעינה ויכולת התחנה.
על סימולטור טעינת רכב חשמלי
המחשב הזה מסביר באופן חזותי ואינטראקטיבי את היחס בין kW, זרם ותת-התנעה במערכות טעינת EV, ההבדלים הטכניים בין טעינה AC ו-DC, מערכת טעינה על-מהירה של 1500–2500 kW, ותקני רשת על פי מדינה. כל הנתונים מבוססים על תקני טעינה אמיתיים (IEC 61851, ISO 15118, CharIN MCS).
