NieuwEV-laadkosten, technische gegevens en documentencentrum zijn bijgewerkt.Ontdekken
Interactieve Oplaadlab

EV OpladenSimulator

Testen van AC- en DC-oplaadstandaarden, kW-spannings-ampère relaties, kabelstroom en netwaarden per land in één werkruimte.

9standaarden
20landen
AC/DCType 2 / CCS
2500kW max
AC
AC Thuis
Type 2 / J1772
Spanning230V / 400VStroom16A – 32AMaximale stroom22 kW
DC
DC Snellaad
CCS2 · 400V Arch.
Spanning200V – 500VStroom125A – 500AMaximale stroom250 kW
DC
DC Ultra
CCS2 · 800V Arch.
Spanning500V – 1000VStroom50A – 500AMaximale stroom350 kW
DC
MCS 1500 kW
Megawatt Opladen
Spanning1000V – 1500VStroom100A – 1500AMaximale stroom1500 kW
DC
MCS 2500kW
Truck / Vloot
Spanning1500VStroom1666AMaximale stroom2500 kW
Simulatiecontroles
Station vermogen (kW)22
Batterijcapaciteit (kWh)75
Start Opladen (%)20
Doelstelling Opladen (%)80
⚡ Kernformule
P = V × I
Stroomvermogen (W) = Spanning (V) × Stroomsterkte (A)
22 000 W = 400V × 55A
3F AC: P = √3 × V × I × cosφ
• Laag V → Hoog I → Dikke kabel
• Hoog V → Laag I → Dun kabel
• 800V heeft 50% minder warmteverlies dan 400V
Spanning (V)
400
—
Stroom (A)
55
—
Stroomvermogen (kW)
22
—
Oplaadstation
22 kW
Accu
Accustatus
20%
15.0 kWh
Schattingslaadtijd
--:--
Afstand / Minuut
-- km/min
Accutemperatuur25°C
Efficiëntie95%
Architectuur Vergelijking
ParameterAC Type 2DC 400VDC 800VMCS 1,5MWMCS 2,5 MW
Spanning230–400V200–500V500–1000V1000–1500V1500V
Maximaal stroomverloop32A (63A)500A500A1500A1666A
Maximale stroom22–43kW250kW350kW1500kW2500kW
0→80% (75kWh)~4 uur~20 min~15 min~3 min~2 min
KabelStandaardDikMiddelgrootVloeistofgekoeldActieve koeling
DoelvoertuigCarCarCarTruck / BusTruck / Vloot
Spannings-stroomrelatie bij constante stroomverbruik (P = V × I)
400V Arch.
350 kW →875Averplicht
800V Architektuur
350 kW →437A(50% minder warmte)
1500V MCS
1500kW →1000A(vloeistofgekoeld)

kW – Volt – Ampere per Oplaadstandaard

Echte waarden worden berekend met P = V × I voor elke standaard's stroomvermogen. De stroomsterkte bepaalt rechtstreeks de dikte van de kabel en de koelingsvereisten.

AC Type 1 (J1772)USA / Japan
AC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
1.4 kW120V12A1FResidentieel NEMA 5-15
1.9 kW120V16A1FWoonstede NEMA 5-20
3.7 kW240V16A1FNEMA 6-20 (Niveau 2)
7.2 kW240V30A1FNEMA 14-30
11.5 kW240V48A1FNiveau 2 Max
AC Type 2 (Mennekes)Europa / Turkije
AC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
3.7 kW230V16A1FThuis opladen (één fase)
7.4 kW230V32A1FVersterkte thuis
11 kW400V16A3F3-fase (openbaar)
22 kW400V32A3F3-fase Max
43 kW400V63A3FAC snellaad (zeldzaam)
GB/T (China AC)China
AC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
3.5 kW220V16A1FStandaard thuis opladen
7 kW220V32A1FSnel thuis opladen
CCS1 (Combo 1)USA / Noord-Amerika
DC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
50 kW400V125ADCStandaard DC snelladen
100 kW400V250ADCMiddelgrote snelheid
150 kW500V300ADCSnel
350 kW800V437ADCUltra-snel (800V)
500 kW1000V500ADCCCS1 Max
CCS2 (Combo 2)Europa / Turkije
DC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
50 kW400V125ADCStandaard DC
100 kW400V250ADC
150 kW400V375ADC400V voertuiglimiet
250 kW800V312ADC800V voertuig (Ioniq, Taycan)
350 kW800V437ADCCCS2 Max (2024)
CHAdeMOJapan / Globaal
DC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
50 kW500V100ADCGeneratie 1
100 kW500V200ADCGeneratie 2
200 kW500V400ADC
400 kW1000V400ADCCHAdeMO 3.0
NACS / Tesla SuperchargerUSA / Globaal
DC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
72 kW400V180ADCV2 Supercharger
150 kW400V375ADCV2 Toegewijd
250 kW800V312ADCV3 Supercharger
500 kW1000V500ADCV4 Supercharger (2024+)
MCS — Megawatt opladenGlobaal (Zware verkeer)
DC MCS
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
700 kW1000V700ADCMCS niveau inleiding
1000 kW1000V1000ADC1 MW — vrachtwagen opladen
1500 kW1000V1500ADCVloeistofgekoelde kabel vereist
1500 kW1500V1000ADCHoogspanningsvariant
2000 kW1500V1333ADC2025+ doelstelling
2500 kW1500V1666ADCMCS uiteindelijke doel (ISO 15118-20)
GB/T (China DC)China
DC
StroomSpanningStroomFaseOpmerking
60 kW750V80ADC
120 kW750V160ADC
237 kW750V250ADCDubbele uitvoer
480 kW1000V480ADCGB/T Nieuwe Generatie (2023+)
Snel berekenen — Stroomvermogen & Spanning → Stroomsterkte
Resultaat: Stroomsterkte
375A

Hoe werkt DC opladen? Wat is het verschil met AC?

🔵 AC Opladen — Omzetting Binnen Voertuig

🔌
Netwerk
230V / 50Hz AC
↓
🏠
Oplaadpunt EV
Doorlaat AC-stroom, geen omzetting
↓
⚠️
Voertuig OBC (On-Board Charger)
AC → DC omvormer · 3,7–22 kW limiet · Genereert warmte!
↓
🔋
Accu
Ontvangt DC (400V / 800V)
Knelpunt:OBC beperkt de opladingssnelheid. Een voertuig met een 11 kW OBC kan slechts 11 kW ontvangen, zelfs op een 22 kW station.

⚡ DC Opladen — OBC omzeilen, rechtstreeks naar accu

🔌
Netwerk
400V / 3-fase AC
↓
🏭
Station vermogen modules (PFC)
AC → DC · 50kW–2500kW · Communicates met BMS
↓
✅
OBC Bypass
Invoerconverteerder in voertuig wordt omzeild
↓
🔋
Accu
Ontvangt rechtstreeks DC · BMS regelt stroom in real-time
Voordelig:Door het omspringen van de OBC, veel hogere stroomoverdracht. Limiet: voertuigspanning en maximaal stroomverbruik door BMS.

📈 CC-CV Oplaadcurve onder BMS-beheer

⚡ Fase 1: Constant Current (CC)
  • Tussen 0% → 80% SOC
  • Stroom constant, spanning stijgt langzaam
  • Voorbeeld: 437A constant, 500V→800V stijgt
  • Pieksvermogen → Snelste fase
🔋 Fase 2: Constant Voltage (CV)
  • Tussen 80% → 100% SOC
  • Spanningsconstante, stroom daalt
  • Forbeeld: 800V constant, 437A→20A
  • Accu bescherming → oplaadvertraging
Waarom vertraagt het bij 80%?Chemische verzadiging begint in accucellen. Hoogspanning kan leiden tot lithiumplating in cellen, wat permanente schade veroorzaakt. BMS beperkt de stroom om dit te voorkomen.

🏗️ DC Station interne architectuur

🔌
Invoertransformatie
Verlaagt 10kV–35kV middelspanning naar 400V. Grote transformator nodig voor MCS.
🔄
PFC Power Modules
Elke module 30–50kW. Loop in parallel om totale stroom te bereiken. 97%+ efficiëntie.
🧠
BMS Communicatie
CAN Bus / ISO 15118 / OCPP. Het voertuig zendt 100+ datapakketten per seconde uit.
❄️
Koelingsysteem
Vloeistofkoeling verplicht bij 500 kW+. Kabel- en modulekoeling zijn aparte circuits.

🔴 MCS — Megawatt Oplaadstelsel

Het MCS-standaard (ISO 15118-20) ontwikkeld door CharIN is ontworpen voor zware voertuigen. Biedt 5-10x de kracht van normale DC-oplaadstandaarden. Gebruikt verplichte vloeistofgekoelde kabelsystemen.

Maximale spanning
1500 V
Maximaal stroomverloop
3000 A
Ultieme Doel
4500 kW
Standaard
ISO 15118-20
Stroomniveaus
700 kW1000V × 700A
1000 kW1000V × 1000A
1500 kW1000V × 1500A
1500 kW1500V × 1000A
2000 kW1500V × 1333A
2500 kW ⭐1500V × 1666A

⚙️ Technische uitdagingen & oplossingen

🌡️
Kabel Warmtetegelingsbeheer
Koperkabel verwarmt zich aanzienlijk bij 1000A+. MCS-kabels hebben interne vloeistofkoelkanalen.
Warmte ∝ I² × R (Joule's Wet) · 2x stroom = 4x warmte
💧
Vloeistofgekoelde kabel
Bevat 2 vloeibare kanalen: glycerine-watermengsel verwijdert warmte. Kabeldiameter: ~35–50mm.
Standaard: IEC 62196 · Koelvermogen: 10–20 kW warmte
🔒
Veiligheid
1500V DC kan dodelijke arcs creëren. Isolatie wordt in real-time gemonitord, spanning wordt nul voordat contact.
HVIL · Reactietijd<2ms · ISO 15118-20
🏭
Netvraag
2,5 MW ≈ gelijktijdige verbruik van 2000 huizen. Medium spanning (10–35 kV) aansluiting vereist.
Oplossing: BESS-batterijbuffer biedt onmiddellijke stroomondersteuning
📡
BMS Snelheid
Bij 2500 kW moet BMS de stroom elke ms bijwerken. Vertraging = accudamage.
ISO 15118-20<1ms · PLC + Ethernet fysieke laag
⚡
Huidige voorbeelden
Tesla V4: 500kW • Kempower: 400kW • Heliox 1MW: trucks • ABB Terra HP: 2400kW

⏱️ Opladingstijdvergelijking (75 kWh, 20%→80%)

AC 3,7 kW
~10 uur
AC 11 kW
~3,5 uur
AC 22 kW
~2 uur
DC 50 kW
~55 min
DC 150 kW
~22 min
DC 350 kW
~9 min
Tesla V4 500 kW
~6 min
MCS 1000 kW
~3 min
MCS 1500 kW
~2 min
MCS 2500 kW ⭐
~1,2 min

* Varieert per voertuig BMS-limieten, batterijtemperatuur en huidige SOC.

🌍 Netspanning, frequentie, thuis- en industriële stroom per land

110–127V systeem220–230V systeemGemengd / RegionaalIndustrieel / 3-fase: 380–415V
LandSpanningFrequentieThuis AmpsIndustrieel / 3-faseEV OplaadAansluitingOpmerking
🇺🇸USA120V60Hz15–20A208/240/480V 3F30–50AType A/B240V alleen voor grote apparaten (droger, fornuis, EV opladen)
🇯🇵Japan100V50/60Hz15–20A200V 3F30AType AWerelds laagste netspanning. West-Japan=60Hz, Oost=50Hz
🇨🇦Canada120V60Hz15A208/240/480V 3F30–50AType A/BZelfde systeem als de VS
🇲🇽Mexico127V60Hz15A220/440V 3F30AType A/BDe meeste van Centraal-Amerika gebruikt 110–127V
🇹🇼Taiwan110V60Hz15A220/380V 3F30AType AGelijkend systeem aan Japan
🇧🇷Brazilië127/220V60Hz15–16A220/380V 3F32ANBR 14136Varieert per regio; sommige steden gebruiken 220V
🇹🇷Turkije230V50Hz16A400V 3F32AType F (Schuko)Standaard EU-systeem
🇩🇪Duitsland230V50Hz16A400V 3F32AType F (Schuko)Driefaas 400V thuisconnecties zijn gewoon
🇫🇷Frankrijk230V50Hz16–20A400V 3F32AType EType E stekkers hebben een andere pinstekker
🇬🇧UK230V50Hz13A400V 3F32AType G (BS 1363)Pinnen hebben ingebouwde fusen (3A/5A/13A)
🇳🇱Nederland230V50Hz16A400V 3F32AType F/EDichtstbevolkte EV opladeninfrastructuur in EU
🇳🇴Noorwegen230V50Hz16–20A400V 3F32AType FWereld nr. 1 in per-capita EV-adoptie
🇨🇳China220V50Hz10–16A380V 3F32AGB 2099Gebruikt GB/T oplaadstandaard
🇦🇺Australië230V50Hz10A400V 3F32AType I (AS/NZS)Laag stroomverbruik in de stopcontacten; stroomonderbrekers zijn 20A+
🇮🇳India230V50Hz6–16A415V 3F32AType D/MGrote 3-pins stekkers zijn algemeen
🇸🇦Saoedi-Arabië127/220V60Hz15A380/400V 3F30AType A/B/GOudere gebieden 127V; nieuwe gebouwen 220V
🇦🇪UAE220V50Hz13A400V 3F32AType G (VK)Britse koloniale erfenis, soortgelijk aan UK-aansluiting
🇰🇷Zuid-Korea220V60Hz16A380V 3F32AType F (Schuko)Hyundai/Kia pionierde 800V architectuur
🇮🇱Israël230V50Hz16A400V 3F32AType H (SI 32)Sokkeltype uniek voor Israël
🇿🇦Zuid-Afrika230V50Hz16A400V 3F32AType M (BS 546)BS546 grote 3-pins stekkers

🇺🇸 110–127V Systeem (N. Amerika)

Noord-Amerikaanse stroomaansluitingsspanning is120V / 60Hz. Zelfstandige 240V-circuit voor grote apparaten (NEMA 14-50). EV Level 2 opladen: 240V × 32A = 7,7 kW.

120V × 15A = 1.8 kW (Level 1)
240V × 32A = 7.7 kW (Level 2)
240V × 50A = 12 kW (Level 2Max)

🇪🇺 220–230V systeem (Europa / Turkije)

Europees standaard is230V / 50Hz(IEC 60038). Enkelvoudige fase-aansluiting 16A = 3,7 kW. Drievoudige fase: 400V × 32A × √3 = 22 kW.

230V × 16A = 3.7 kW (Thuis stopcontact)
400V × 16A × √3 = 11 kW (3-fase)
400V × 32A × √3 = 22 kW (3-fase Max)

⚡ Waarom is 230V Meer Efficiënt?

1000W-apparaat: 120V → 8,3A, 230V → 4,35A. Kabelverlies aan warmte is evenredig met I²×R. 230V-systeem heeft 72% minder warmteverlies. USA kon niet overstappen op 230V omdat de infrastructuurconversie uit de jaren 1880 te kostbaar is.

🇯🇵 Japan: 100V / 50Hz & 60Hz (per regio)
🇸🇦 Saoedi-Arabië: 127V (oud) / 220V (nieuw)

🔌 Wereldstekkersoorten en EV-laderconnectoren

Type 1 (J1772)Noord-Amerika, Japan
AC
11.5 kW
Type 2 (Mennekes)Europa, Turkije
AC
43 kW
CCS1Noord-Amerika
DC
350+ kW
CCS2Europa, Turkije
DC
350+ kW
CHAdeMOJapan
DC
400 kW
NACS / TeslaVS, wereldwijde uitrol
AC+DC
500 kW
GB/T (AC)China
AC
7 kW
GB/T (DC)China
DC
480 kW
MCSGlobaal zwaar verkeer
DC
2500 kW
Bronnen & Standaarden
CharIN e.V. — MCS-standaard
IEC 61851 — EV Oplaadapparatuur
ISO 15118 — Voertuig-naar-Grid Communicatie
IEC 60038 — Netwerkspanningsnormen
NEMA — Noord-Amerikaanse Normen
Kernformules
P = V × I (DC / 1-fase AC)
P = √3 × V × I × cosφ (3-fase AC)
Warmteverlies = I² × R
Efficiëntie = P_out / P_in × 100
Opmerking
Deze pagina is educatief. De werkelijke opladingsnelheid varieert afhankelijk van de BMS van het voertuig, de batterijtemperatuur, de SOC, de kabel en de capaciteit van de oplaadstation.

Over EV Oplaad Simulator

Dit simulator vertelt visueel en interactief uit hoe de relatie tussen kW, Spanning en Ampère in EV-oplaadsystemen werkt, de technische verschillen tussen AC- en DC-oplaadstandaarden, het 1500-2500 kW ultra-snelle Megawatt Oplaad Systeem en netstandaarden per land. Alle gegevens zijn gebaseerd op echte oplaadstandaarden (IEC 61851, ISO 15118, CharIN MCS).

Abonneer u op onze nieuwsbrief